Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo w moim wydaniu opiera się na mieszankach zarówno zachodnich jak i wschodnich – chińskich ziół. Stosuję mieszanki gotowe, lub jeżeli zachodzi taka potrzeba komponuję w oparciu o wywiad indywidualną recepturę dla pacjenta.

W chińskiej medycynie ziołolecznictwo określane jest mianem „serca”, stanowiącego centrum, wokół którego się rozwinęła.

Ziołolecznictwo chińskie należy do najbardziej zaawansowanych tradycyjnych metod leczenia na świecie. Ma bardzo obszerną materia medica. W recepturach łączy się pojedyncze substancje, w bardzo złożone formuły, które są tradycyjnie przygotowywane do postaci wywarów, pigułek, syropów, czy win leczniczych w zależności od miejsca zastosowania i potrzeb.

W medycynie chińskiej, jak nadmieniłam powyżej, jednostką terapeutyczną jest formuła, a nie pojedyncza substancja lecznicza. Formuły ziołowe nie są skomponowane tak, żeby odnosiły się do specyficznego objawu. Głównym ich zadaniem jest leczenie zaburzeń równowagi w organizmie, przez które pojawił się repertuar objawów chorobowych. Wchodzące w skład formuły zioła wspierają się nawzajem na różne sposoby. Dlatego w odniesieniu do formuł ziołowych można powiedzieć iż prawdziwe jest powiedzenie całość jest czymś więcej niż sumą części

Medycyna chińska podobnie jak w przypadku dietetyki, klasyfikuje zioła według kryteriów:

    • jakości termicznej – opisuje, w jaki sposób zioło wpływa na temperaturę ciała po jego strawieniu,
    • smaku – który odpowiada za działanie,
    • lokalizacji – czyli gdzie, to znaczy w obrębie jakiej tkanki, organu będzie działać,

co odróżnia koncepcję podejścia do ziół w przypadku ziołolecznictwa zachodniego, w którym skupiamy się głównie na zawartości substancji czynnych.

Zioła chińskie ( niekoniecznie uprawiane obecnie w chinach, gdyż hoduje się je właściwie już na całym świecie ) mają tą przewagę nad zachodnimi, że ich właściwości i zastosowanie zostały szerzej i szczegółowiej opisane, oraz nie wszystkie mają odpowiedniki wśród roślin zachodnich, lub jeszcze nie zostały odkryte.

Natomiast połączenie koncepcji ziołolecznictwa chińskiego z zachodnim, daje jeszcze szerszą perspektywę działania, również w obrębie naszych rodzimych ziół.

Zioła zachodnie również wykorzystuję w swojej praktyce, raczej w postaci naparów, kąpieli lub nalewek, celem uzupełnienia zalecanej terapii.

Korzystam ze sprawdzonych firm, których produkty podlegają kontroli jakości zarówno w kraju gdzie są produkowane jak i w naszym kraju.